Egzema, Ürtiker (Kurdeşen)

Allerji ile seyreden cilt hastalıklarının en önemlileri EGZEMA ve ÜRTİKER (KURDEŞEN)’dir.
İnsanların yaklaşık %40’ı ömürlerinin bir bölümünde bu iki hastalıktan birine yakalanırlar.Kaşıntı, kızarıklık, döküntü ve kabartılar en önemli cilt bulgularıdır.

EGZEMA

Çocukluk çağından yetişkinliğe kadar her yaşta görülebilen allerjik bir cilt hastalığıdır. Saçlı deri, yüz, el, ayak, kollar, bacaklar sık görülen bölgelerdir. Kızarıklık ilebaşlayan 1. dönemi, su dolu kabarcıklar takip eder, son dönem kabuklanma ve deri döküntüsü dönemidir. Seboreik egzema, temas egzeması, atopik (çocukluk) egzema gibi tipleri, yine akut ve kronik (müzmin) klinik formları vardır.
Analizlerde, kanda Ig-E yüksek olarak saptanabilir. Asıl tanı yöntemleri, allerjenlerin tespitini sağlayan DERİ PATCH (YAMA) TEST ve DERİ PRİCK TEST’leridir.
Sırt bölgesine yapıştırılan veya önkola damlatılan allerjenlerle, reaksiyon verenler kolayca saptanır ve tedaviye geçilebilir.
Testlerde, en sık rastlanılan allerjenler; NİKEL, PARFÜM, DETERJAN, LASTİK, ÇİMENTO, EV TOZU, POLENLER, YUMURTA, BALIK vs. gibi saptanabilir.

ÜRTİKER (KURDEŞEN)

    Cildin ani gelişen kaşıntı, kızarıklık ve ödemli kabartılarla seyreden çoklukla allerjik kökenli bir hastalığıdır. Tüm cilt, özellikle yüz, dudaklar, göz çevresi, vücut, kol ve bacaklar sıklıkla tutulabilir.
Kanda, eosinofil sayısı artışı ve Ig-E seviyesi yüksekliği saptanabilir. Gıdalar, ilaçlar, soğuk, sıcak, travma, gıda katkı maddeleri, gıda boyaları, temas eden bazı maddeler (göz solüsyonları, ısırgan gibi bitkiler) ürtiker nedeni olarak analiz edilmelidir.

Tanı ve tedavisi; kliniğimizde DERİ ALLERJİ TESTİ (PRİCK) ve DERİ YAMA TESTİ (PATCH) ile kolayca uygulanmaktadır.